Попереду літо - літо це пора відпусток. Ми всі на нього дуже чекаємо. Будуємо плани чи, навпаки, спонтанно приймаємо рішення і їдемо до моря, у гори, або все разом, або щось геть інше - аби тільки змінити обстановку і хоча б на кілька днів забути про буденні турботи.

Коли в сім'ї з'являється малюк, наше бажання подорожувати нікуди не зникає, а необхідність відпочинку навіть зростає. Але ми завжди повинні враховувати потреби дитини. Запорукою спокійної й приємної відпустки якраз і є максимально ретельне врахування усіх потреб наших маленьких найвибагливіших та найбеззахисніших сонечок, котиків, зайчиків і курчаток.

Звичайно, всі нюанси вашої подорожі залежать від віку малюка. Поки немовля їсть та спить приблизно в один і той самий час щодня, спланувати поїздку дещо легше в плані передбачуваності. Зі старшими дітками дещо інакше, тому що настрій малюка буде впливати на всіх оточуючих і доведеться докласти трішки більше зусиль, щоб він не вередував. Пам'ятайте, багато залежить від вашого особистого ставлення до поїздки.

Візьміть з собою вдвічі більше води, їжі та підгузків, ніж ви розраховуєте використати під час поїздки. Таким чином будь-які непердбачувані затримки не створять дискомфорту для вас та маляти.

Якщо ви вирушили у відпустку на автомобілі, швидше за все, поїздка буде тривалою. Врахуйте, що з дитиною ваша поїздка може зайняти приблизно вдвічі більше часу, ніж без дитини. Вам знадобиться додатковий час на зупинки для перекусу, туалету чи, просто, дати дитині трохи розім'ятися (у випадку малюками ясельного віку та старшими). Близько 10-15 хвилин раз на годину. Так дитина менше втомиться від поїздки та буде менше вередувати. Також потурбуйтеся про перекуси для малюка, якщо він вже достатньо дорослий для твердої їжі. За можливості візьміть із собою посуд, який допоможе малюкові не розсипати їжу та не розлити напої. Дитина зможе поласувати улюбленими закусками і напоями безпосередньо в автомобілі, а ви зекономите трохи часу на перекусах. Не забудьте й про цікаві іграшки для маляти. Діти, навідміну від дорослих, мають багато енергії та, втомившись, швидко її відновлюють. Не варто вимагати від малюка сидіти спокійно, чекаючи, коли ви прибудете до пункту призначення. Діти, просто, не можуть цього зробити. Тому якщо є така можливість, хай хтось із дорослих сяде поруч з малюком на задньому сидінні, щоб за потреби забавити його. Це допоможе водію не відволікатися на примхи дитини.

Не забувайте про безпеку. Якщо ви орендуєте автомобіль чи їдете разом з друзями чи родичами на їхньому транспорті, обов'язково беріть для вашої дитини спеціальний утримуючий пристрій (автокрісло), який відповідає її зросту та вазі. Пам'ятайте, що кожен пасажир в салоні автомобіля повинен бути пристебнутий.

У випадку, коли ви вирішили летіти у відпустку на літаку, краще придбати окремий квиток для дитини. Особливо, якщо переліт довготривалий. Хоч і дітям до 2х років дозволено летіти на руках у дорослого, але з точки зору безпеки та комфорту ліпше мати окреме сидіння для малюка. Ви зможете взяти дитяче автокрісло в салон літака, попередньо узгодивши це з представниками авіалінії. Так можна і треба робити, щоправда, допустимі параметри автокрісла у різних авіаліній відрізняються. Тому цей момент краще уточнювати. Але взявши автокрісло в салон літака, ви "впіймаєте двох зайців". По-перше, якщо ви плануєте у відпустці брати в оренду автомобіль, зможете зекономити на оренді автокрісла. І хай вас не лякає, що ваше автокрісло може не бути сертифіковане саме в тій країні, до якої ви вирушили - за це вас точно ніхто не оштрафує і не депортує. Та й ви будете впевнені в безпечності автокрісла, якому довіряєте (а не обирати з того, що є в пункті прокату), а малюкові буде легше адаптуватися, маючи таку звичну та знайому річ. По-друге, ви не будете змушені тримати дитину на руках протягом польоту. Особливо, якщо ви єдиний дорослий, який летить з малюком. Інакше, вам буде складно навіть елементарно поїсти чи сходити до туалету.

Заздалегідь попросіть авіакомпанію про надання вам місць з найбільшою відстанню до наступного ряду сидінь. Зазвичай, це місця в першому ряду та навпроти аварійних виходів. Так ви матимете більше місця для малюка та менше клопоту з сусідами.

Якщо з малюком летять хоча б двоє дорослих, спробуйте зробити так, щоб один з дорослих зайшов в числі перших до салону літака та підготував місце для дитини, склав ручну поклажу в спеціальний відсік. Намагайтеся з малюком зайти на посадку до літака останніми. Так вам вдасться уникнути тисняви, а малюк менше часу проведе у літаку. Замінити підгузок теж краще перед самою посадкою, так як в літаку це робити не дуже зручно.

Сплануйте свій політ на непіковий час, щоб якомога менше стояти в чергах. Для діток ясельного віку буде добре, якщо ви матимете з собою ковдрочку чи покривало та кілька улюблених іграшок вашого чада. У випадку неочікуваної затримки в аеропоті ви зможете розстелити його, щоб малюк трохи поповзав чи полежав. Прогулянки у візочку розважать і малят, і дорослих. Діткам старшого віку буде цікаво, просто, побродити по терміналу.

Щоб вушка дитини краще регулювали тиск під час зльоту та посадки, дайте малюкові щось попити чи посмоктати. Добре якщо це буде пляшечка з трубочкою чи соскою. Грудну дитинку можна прикласти до груді.

Ви вирішили їхати з малюком потягом. Якщо є така можливість, зупиніть свій вибір на купейному вагоні. Навіть якщо така поїздка займе більше часу, ніж поїздка на швидкісному потязі з сидячими місцями. Маючи квиток в купе, у малюка буде трохи більше простору для руху і в той самий час цей простір буде обмежений. В ситуації, коли ви єдиний дорослий, з котрим малюк їде на потязі, беріть дитину з собою, куди б ви не пішли. Ні в якому разі не залишайте малечу на чужих та малознайомих людей й, тим більше, саму.

Якщо ви, все ж таки, їдете швидкісним потягом з сидячими місцями, краще щоб у малюка було окреме місце. Заздалегідь дізнайтеся, чи передбачені в такому вагоні штатні паски безпеки для кожного сидіння. Якщо вони є, ви також можете з собою взяти ваше автокрісло. В ньому дитині буде зручно сидіти та спати.

В подорожі потягом також не забувайте про перекуси, напої та іграшки для малечі. Спробуйте підібрати найменш популярні серед пасажирів рейси, щоб уникнути скупчень людей та тисняви. Продумайте розваги для малечі, так звані "сидячі ігри", які забавлять вашого малюка та не будуть створювати дискомфорту іншим пасажирам. Намагайтеся виходити з вагону останніми, так ви уникнете черги до виходу, менше втомитеся від тримання малюка та багажу в руках, а також не дасте шансу кишеньковим злодіям.

Візьміть собі за правило. Куди б ви не вирушили, заздалегіть дізнайтеся, як в пункті вашого призначення отримати невідкладну допомогу чи консультацію лікаря. Озброївшись цією інформацією, ви будете почуватися більш впевнено та спокійно. У вас буде менше приводів для паніки в екстренній ситуації і ви не будете втрачати дорогоцінний час на пошуки. Дізнайтеся, чи є поблизу цілодобові аптеки. Таким чином ви зекономите кошти, не маючи потреби наперед купувати ліки "на всі випадки життя".

Провівши попередній аналіз місця, до якого вирушаєте, ви матимете уявлення про інфраструктуру даної місцевості. Проаналізуйте, які товари ви зможете без проблем придбати на місці. Це дасть вам можливість не брати з собою зайвих речей. Ви подорожуєте з дитиною, ваша увага сконцентрована на ній, клопіт з зайвим багажем не потрібен. Можливо розумним рішенням буде відправити частину речей службою доставки і отримати їх в місці вашого призначення.

Коли ваш малюк ясельного віку, він повзає чи тільки почав ходити, подбайте про безпеку житла, в якому збираєтеся зупинитися. Ви не можете забути про елементарні правила безпеки тільки тому, що ви у відпустці. Вирушаючи на відпочинок, прихопіть з собою кілька кришок на електричні розетки, накладок на гострі кути меблів, стопорів для дверей, утримувачів для шнурів і т.ін. Не зайвими будуть і дитячі обмежувальні ворітця на випадок, якщо в будинку є східці. Прибувши до вашого тимчасового місця проживання відразу огляньте його та приберіть предмети, якими дитина може травмуватися або перекинути на себе. Наприклад, звисаючі електричні шнури, шнурівки від жалюзі, великі тяжкі лампи та торшери, скатертину, за яку малюк може потягнути та скинути на себе те, що стоїть на столі. Також приберіть крихкі скляні чи інші предмети, алергічні рослини.

Подорожі з малюками бувають складними. Але завдяки ретельному плануванню та реалістичним очікуванням вони обов'язково принесуть позитивні враження усій родині.